Az ügyfélkapu a kormányzat elektronikus azonosító rendszere, mely biztosítja a felhasználók számára, hogy egyszeri belépéssel kapcsolatba léphessenek az elektronikus közigazgatási ügyintézést és szolgáltatást nyújtó szervekkel (például: EESZT, magyarorszag.hu, eSZJA, ONYA, webes ügysegéd). Ügyfélkaput bármely természetes személy létesíthet, állampolgárságtól függetlenül.
Figyelem! 2025. január 16. óta az Ügyfélkapuba kizárólag kétfaktoros azonosítással – DÁP-mobilalkalmazással, vagy Ügyfélkapu+ használatával – lehet belépni. Az Ügyfélkapu-regisztrációt követően a DÁP-mobilalkalmazás, vagy az Ügyfélkapu+ beállítását az ügyfeleknek maguknak kell elvégezniük. Ehhez a honlapunkon található útmutató nyújt segítséget.
Ügyfélkapu és 3NYT
Ügyfélkapuval kapcsolatos ügyintézés a konzulátuson
A konzulátuson lehetőség van:
- az első ügyfélkapu nyitásának kezdeményezésére (amit nem előzött meg online ideiglenes regisztráció);
- korábbi ügyfélkapu törlésére;
- ügyfélkapu-adatok módosítására.
Az Ügyfélkapu-regisztráció feltétele, hogy a kérelmező az alábbi magyarországi nyilvántartások valamelyikében szerepeljen:
- személyi adat és lakcímnyilvántartás (SZL);
- központi idegenrendészeti nyilvántartás (ISZL);
- elektronikus ügyintézést igénybe vevő külföldön élő természetes személyek nyilvántartása (3NYT).
Nem magyar állampolgárságú, és nem Magyarországon élő magánszemély Ügyfélkapu-regisztrációjára csak abban az esetben kerülhet sor, ha az ügyfél hozzájárul a személyes adatai 3NYT-ban történő rögzítéséhez.
A kérelem benyújtására kizárólag személyesen, előzetes időpont egyeztetés alapján van mód.
Időpontfoglalás: https://konzinfoidopont.mfa.gov.hu
A foglalásnál az "Ügyfélkapu-regisztráció" pontot kell kiválasztani. A személyek számánál nincs mód több személy beírására. Amennyiben több személy szeretne külön-külön eljárásokat kezdeményezni, úgy több önálló időpontot kell lefoglalni.
Magyar állampolgárok esetében szükséges dokumentumok ügyfélkapu ügyintézéshez:
- érvényes magyar személyazonosító igazolvány vagy útlevél;
- magyar lakcímkártya.
Külföldi állampolgárok esetében szükséges dokumentumok Ügyfélkapu / 3NYT ügyintézéshez:
- érvényes útlevél vagy EGT-tagállam által kiállított személyazonosító igazolvány;
- születési anyakönyvi kivonat;
- lakcímet igazoló dokumentum.
Ügyfélkapu létesítéséhez érvényes e-mail cím szükséges.
A regisztrációs eljárás díj- és illetékmentes.
Személyesen kezdeményezett, sikeres regisztrációt követően a rendszer 5 napig érvényes, egyszer használatos aktiváló kódot küld az ügyfél e-mail címére, melynek segítségével saját jelszó képezhető. Az 5 nap eltelte után a Kormányzati Portál elfelejtett jelszó funkciójának segítségével 60 napon belül van lehetőség új aktiváló kód kérésére. Ennek hiányában a regisztrációs adatok törlődnek.
További tudnivalók
Személyes megjelenés esetén a regisztrációs szerv azonosítja az ügyfelet és létrehozza az Ügyfélkapuját. A sikeres regisztrációt követően – a megadott e-mail címre érkező – ún. egyszer használható aktiváló kód segítségével kell az Ügyfélkaput aktiválni.
Az aktiválás során meg kell adnia felhasználói nevét és új, választott jelszavát, amelynek érvényességi ideje maximum két év (rövidebb érvényességi időt is beállíthat). A saját jelszó képzése után az ügyfélkapun keresztül a szolgáltatások teljes köre elérhető. Az ügyfélkapu határidő nélkül érvényes. A Kormányzati Portál elfelejtett jelszó funkciójával új, egyszer használatos aktiváló kódot lehet igényelni, mely 5 napig érvényes. A felhasználói nevet és jelszót védeni kell a jogosulatlan hozzáféréstől. Az ügyfélkapu regisztráció során lehetőség van a regisztrált e-mail címre értesítést kérni a kártya formátumú személyazonosító igazolvány, az útlevél, a kártya formátumú vezetői engedély, valamint a forgalmi engedély érvényességi idejének lejáratáról.
A Kormányzati Ügyfélvonal elérhetőségei:
E-mail: 1818@1818.hu
Tel: +36 (1) 550-1858
Web: https://1818.hu
Ügyfélkapu+ / DÁP
2025. január 16-án az Ügyfélkapu néven ismert belépési megoldás biztonsági okokból megszűnt. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy pusztán felhasználónév és jelszó segítségével immár nem lehet belépni az elektronikus közigazgatási ügyintézési oldalakra. 2025. január 16-tól az olyan kevésbé elterjedt megoldások, mint az elektronikus személyi igazolvány, a telefonos azonosítás és az arcképes azonosítás sem használható arra, hogy belépjünk az állam által üzemeltetett, ügyintézésre használható webfelületekre.
2025. január 16. óta tehát csak az Ügyfélkapu+, illetve a Digitális Állampolgárság (DÁP) alkalmazás használatával van mód azon oldalak elérésére, amelyeket korábban egyszerűen az ügyfélkapus belépési név és jelszó begépelésével értünk el.
Ügyfélkapu+
Mi az Ügyfélkapu+ és hogyan lehet használni?
Az Ügyfélkapu+ ugyanaz, mint az Ügyfélkapu, kiegészítve egy kétfaktoros azonosítással. Tehát az eddig használt felhasználónév és jelszó nem változik, de a belépéshez egy más csatornán küldendő, megerősítő kód is szükséges. A megerősítő kód két módon érkezhet:
- az okostelefonunkra letölthető, asztali számítógép böngészőjével használható hitelesítő alkalmazás révén, vagy
- e-mailben a regisztrált e-mail címünkre.
Az Ügyfélkapu+ regisztráció menete hitelesítő alkalmazással lépésről-lépésre
- Töltsük le az itt felsorolt alkalmazások valamelyikét:
- Látogassunk el az ugyfelkapu.gov.hu oldalra.
- Kattintsunk a Bejelentkezés gombra.
- Válasszuk ki az Ügyfélkapuval opciót, és adjuk meg az Ügyfélkapuhoz tartozó felhasználónevet és jelszót.
- A betöltődő oldalon válasszuk az Ügyfélkapu+ igénylése hitelesítő alkalmazással opciót.
- Az új lapon olvassuk el figyelmesen a szöveget, válasszuk ki a használni kívánt hitelesítő alkalmazást, majd nyomjunk a Tovább az Ügyfélkapu+ igényléséhez gombra.
- Nyissuk meg a telefonra letöltött hitelesítő alkalmazást. A Google megoldásánál nyomjuk meg a jobb alsó sarokban lévő színes + ikont, válasszuk ki a QR-kód beolvasása opciót, majd olvassuk be a monitoron látszódó QR-kódot. A weblapon adjuk meg az Ügyfélkapuhoz tartozó jelszót, az alatta lévő rubrikába írjuk be a hitelesítő alkalmazásban éppen megjelenő hat jegyű számot, majd kattintsunk a Tovább gombra. Érdemes tudni, hogy a hatjegyű kód félpercenként változik, ezért célszerű kivárni, míg újraindul a rendelkezésre álló 30 másodperc.
- A betöltődő új oldalon szerepel egy törlőkód (ezzel törölhető a későbbiekben az Ügyfélkapu+ regisztráció), ezt mindenképpen érdemes lejegyezni, majd kipipálni az erről szóló fehér rubrikát, végül megnyomni a Befejezés gombot.
Az Ügyfélkapu+ regisztráció menete e-mailes kóddal lépésről-lépésre
- Látogassunk el az ugyfelkapu.gov.hu oldalra.
- Kattintsunk a Bejelentkezés gombra.
- Válasszuk ki az Ügyfélkapuval opciót, adjuk meg az Ügyfélkapuhoz tartozó felhasználónevet és jelszót, majd nyomjuk meg a bejelentkezés gombot.
- A betöltődő oldalon válasszuk az Ügyfélkapu+ igénylése e-mailes kóddal opciót.
- Adjuk meg az ügyfélkapus jelszavunkat, majd kattintsunk a Megerősítő kód küldése gombra
- Az igénylés megerősítéséhez adjuk meg az e-mailben küldött hatjegyű számsort és kattintsunk a Megerősítés gombra. A rendszer e-mail üzenetet küld a sikeres igénylésről.
Bejelentkezés az Ügyfélkapu+ használatával az azonosítást igénylő felületekre:
- lépés: Megadjuk a felhasználónevet és a jelszót, majd megnyomjuk a Bejelentkezés gombot,
- lépés: A következő oldalon megadjuk a hitelesítő alkalmazásban megjelenő, vagy az e-mailben kapott kódot.
Digitális Állampolgárság Program (DÁP)
Mi az a DÁP és hogyan lehet használni?
2024 szeptemberében indult el a Digitális Állampolgárság Program (DÁP), melynek célja, hogy idővel minden okmányunk egyetlen mobilalkalmazásban elérhetővé váljon, illetve az okostelefonos alkalmazás segítségével egyszerűbb legyen az online ügyintézés. Az applikáció már letölthető a Play áruházban illetve az Apple store-ban, és használható arra, hogy az Ügyfélkapu és az Ügyfélkapu+ helyett ezt használjuk belépésre az állam által üzemeltetett webes felületeken. A DÁP alkalmazás használatához iOS 16 vagy Android 10, illetve ezeknél újabb operációs rendszer szükséges! A DÁP-regisztrációhoz mindenképpen magyarországi mobiltelefonszámra van szükség!
A DÁP-regisztráció menete:
- Regisztráció egy magyarországi kormányablakban: bármelyik magyarországi kirendeltségben időpontfoglalás nélkül, és az alkalmazás ígérete szerint nagyjából 20 percet vesz igénybe az egész folyamat;
vagy
- Regisztráció eSzemélyi igazolvánnyal a DÁP-alkalmazáson belül: erre egyelőre csak a 2021. 06. 23. után készült okmányokkal van lehetőség, amennyiben átvételkor megtörtént az eSzemélyi aktiválása zöld PIN-borítékban található kártya segítségével. Ha nincs aktiválva, de megvan a zöld PIN-kártya, az aktiválás a konzulátuson is elvégezhető!
Fontos továbbá az is, hogy amennyiben telefont váltunk, újra be kell regisztrálni az alkalmazásba, vagyis aktivált eSzemélyi hiányában ismét be kell menni egy kormányablakba, hogy elvégezhető legyen a művelet.
A DÁP-os belépés menete lépésről-lépésre
- Ellátogatunk az ügyfélkapus bejelentkezést igénylő oldalra ((EESZT, eSZJA, webes ügysegéd, stb.).
- Rákattintunk a Belépés gombra.
- Kiválasztjuk a DÁP mobilalkalmazás opciót.
- A megjelenő QR-kódot beolvassuk a telefonunkon lévő DÁP alkalmazás jobb alsó sarkában lévő QR-kód beolvasása opciót választva.
- Megnyomjuk a telefon képernyőjén megjelenő Belépés gombot.